Türkiye Cumhuriyeti

Antananarivo Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Madagaskar İkili İlişkileri, 21.03.2016

Ülkemiz, Afrika’ya açılım politikası doğrultusunda, önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan Madagaskar ile ilişkilerini geliştirmek arzusundadır. 

Antananarivo Büyükelçiliğimiz 21 Nisan 2010 tarihinde faaliyete geçmiştir. Madagaskar da, 3 Kasım 2010 tarihli Nota ile Ankara’da Büyükelçilik açmak istediğini resmen bildirmiştir. Madagaskar’ın Roma Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Madagaskar ile ikili ticaret hacmimiz 2015 yılında yaklaşık 60 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın yaklaşık 54 milyon Dolarını ihracatımız oluşturmaktadır. Başlıca ihracat kalemlerimiz, hububat, demir-çelik, elektronik cihazlar, ulaşım araçları ve çeşitli mamül eşya; başlıca ithalat kalemlerimiz ise sebze, baharat, deri, metal dışı minerallerdir.

Madagaskar’da 50 civarında Türk vatandaşı yaşamakta, ayrıca Madagaskar’ın İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla Madagaskar’a yönelik insani ve teknik yardımlarımız sürmektedir.