Türkiye Cumhuriyeti

Antananarivo Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Komorlar Birliği İkili İlişkileri, 07.09.2011

Komorlar Birliği, bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tarafımızdan tanınmış ve 1979’da diplomatik ilişki kurulmuştur.

 21 Nisan 2010 tarihinde açılan Büyükelçiliğimiz Komorlar Birliği’ne de akreditedir. 

 İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi olan Komorlar Birliği, uluslararası platformlarda ülkemize müzahir bir tutum izlemektedir.

 Bağımsızlığını kazandığı 1975 yılından bu yana 20’den fazla darbe ya da darbe girişimi yaşanan Komorlar Birliği, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin ihracatı büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Yurtdışında, özellikle Fransa’da yaşayan Komorluların ülkeye gönderdikleri paralar ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağıdır.

 Türkiye, son dönemde gelişen ilişkilerimize paralel olarak, Komorlar’ın ihracatında %25,2’lik pay ile ilk sırada yer almaktadır. Bu çerçevede, ülkemiz Komorlar’ın en önemli ticari ortaklarından biridir.  Komorlar ile ticaret hacmimiz, 2010’da yaklaşık 6 milyon Doları olarak gerçekleşmiştir. 

          Ülkemiz, özellikle Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Komorlar’a çeşitli alanlarda teknik yardımlarda bulunmaktadır.

          Komorlar Birliği’nin İstanbul’da Fahri Konsolosluğu mevcuttur. Önümüzdeki dönemde ülkemizin de Komorlar Birliği’nde bir fahri konsolosluk açması öngörülmektedir.