Türkiye Cumhuriyeti

Antananarivo Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Madagaskar İkili İlişkileri, 07.09.2011

Ülkemiz, Afrika’ya açılım politikası doğrultusunda, önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan Madagaskar ile bugüne kadar oldukça sınırlı kalan ilişkilerini geliştirmek arzusundadır. 

Bu amaçla, 21 Nisan 2010 tarihinde açılan Büyükelçiliğimiz, geçici olarak faaliyet gösterdiği otelden Hizmet Binasına taşınmıştır.

Madagaskar da, 3 Kasım 2010 tarihli Nota ile Ankara’da Büyükelçilik açmak istediğini resmen bildirmiştir. Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nun 15 Aralık 2010 tarihli toplantısında, Madagaskar’ın ülkemizde Büyükelçilik açmasına ilişkin Kararname kabul edilmiştir.

Madagaskar ile ticaret hacmimiz 2010 yılında 29 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Başlıca ihracat kalemlerimiz, hububat, demir-çelik, elektronik cihazlar, ulaşım araçları ve çeşitli mamül eşya; başlıca ithalat kalemlerimiz ise sebze, baharat, deri, metal dışı minerallerdir.

Sağlık Bakanlığımız ve Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla yürütülen insani ve teknik yardımlarımız Madagaskar makamlarınca şükranla karşılanmaktadır.

Madagaskar’da 60 civarında Türk vatandaşı yaşamakta olup,  bu ülkenin İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu mevcuttur.